Důležitý je důvěryhodný poradce, 9.10.2017

Růst ekonomiky láká do ČR francouzské investory. „Je nutné najít důvěryhodnou outsourcingovou společnost, která zná trh,“ říká partner společnosti Mazars Nicolas Candy.

* Proč je podle vás ČR atraktivní zemí pro francouzské investory?

Důvod je velmi jednoduchý: v současné době v Evropě neexistuje žádná země, kde by rostla ekonomika rychleji. Dle prognóz se očekávalo, že ekonomika může tento rok růst o více než čtyři procenta, což se i děje. Je to nejlepší výsledek od roku 2007. Podporuje zaměstnanost, příjmy do rozpočtu a pomáhá rychleji se přiblížit k vyspělým zemím EU. Když se podíváme na korporátní investiční aktivitu a soukromou spotřebu jako na klíčové faktory růstu, nyní neexistuje lepší země než ČR pro investice ve střední a východní Evropě.

* Jaké příležitosti by mohly být pro investory zajímavé?

Existuje mnoho příležitostí především v oblasti cestovního ruchu, výroby, zemědělství, vědy a technologií. Vláda ČR podporuje investiční a exportní činnost tím, že podporuje vzdělávání, výzkum a vývoj a také poskytuje investiční pobídky. Investor může také získat podporu v rámci projektů s vysokým multiplikačním efektem, jako je výstavba páteřní infrastruktury nebo projekty zaměřené na harmonizaci rodinného a pracovního života. Existují ale také přísné podmínky, které musejí investoři splnit, aby získali daňovou úlevu či granty na vytváření pracovních míst. Pro získání přehledu v tomto komplikovaném systému by noví investoři měli využít špičkového poradce, který jim pomůže při orientaci v místní legislativě.

* Co má zvážit investor, který chce vytvořit obchodní subjekt v ČR?

Obecně neexistuje žádné omezení zahraniční účasti v českém právnickém subjektu. Zahraniční společnosti mohou v České republice založit jak joint-ventures, tak dceřiné společnosti v plném rozsahu. Založení jediného obchodu je obecně méně zatěžující, zejména pokud jde o řešení různých daňových, účetních a jiných problémů souvisejících s dodržováním předpisů. Proces registrace však není snadný a vyžaduje mnoho administrativních povinností. Je lepší najít někoho, kdo vám může dát dobrou radu a kdo má vynikající znalost místního trhu.

Nicholas Candy_portrét_colour

Foto: Nicolas Candy, partner

Publikováno v příloze deníku E15, 9.10.2017