Brochures

You will find below brochures, product sheets, surveys, studies and other documents published by Mazars.

CEE Tax Guide 2018

Mazars published for the sixth time its regional tax guide, which presents snapshots and comparative charts of the tax systems of 22 CEE countries for 2018.

CEE Tax Guide 2017

Mazars published for the fifth time its regional tax guide, which presents snapshots and comparative charts of the tax systems of 19 CEE countries for 2017.

Best Office 2015

Na následujících stránkách odborníci z pracovních skupin Amcham Best Office podrobněji píší o motivačních technikách, které fungují, ale také o těch, které selhávají.

What You Need To Know About Joint Audit

The European Audit Reform has been adopted by the co-legislators of the European Union and is expected to become effective by mid-2016. As professionals with significant experience working within this system, we would like to present you with a guide that explains the main features of Joint Audit, its application and its associated benefits.

Valuing acquired intangible assets

This brochure is available only in Czech language.

Realizovat akvizice je klíčovým prvkem rozvojové strategie mnoha firem. Před realizací transakce je třeba posoudit velké množství aspektů podnikání. Řešení účetních a oceňovacích otázek souvisejících s transakcí se zdá jednodušší a celkově výhodnější odložit na později.
S těmito, ale i dalšími oblastmi vám může poradit náš Znalecký ústav a účetní poradci. Více v brožuře.

Share