Senát pro nižší DPH na knihy a léky, 23.10.2014

Zavedení snížené desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty včera hladce schválil Senát. Od příštího roku se má tato sazba vztahovat na knihy, kojeneckou výživu a léky včetně veterinárních léčiv. V současné době pro ně platí základní sazba 21 procent, například potraviny podléhají snížené patnáctiprocentní sazbě. Nově by tak měly být tři sazby DPH.

Vládní novelu o DPH nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, který již na jaře podpořil nižší sazbu u léků a výživy kojenců. Rozhodnutí Senátu uvítal v Bruselu při příchodu na summit EU i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „To byl jeden z cílů, se kterým sociální demokracie šla do voleb. To byl jeden z cílů, na kterých jsme se dohodli ve vládní koalici,“ připomněl.

 Velké zlevnění zřejmě nepřijde
 Vláda si od snížené sazby DPH slibuje i snížení cen pro koncové spotřebitele. Rovněž Sobotka včera řekl, že doufá, že nižší daň na léky sníží jejich cenu. Totéž si myslí i další odborníci, velké zlevňování ale podle nich nelze očekávat. Nová sazba bude na druhé straně znamenat dodatečné administrativní náklady nejen pro obchodníky, ale i pro stát.

„Daňový systém obsahující tři sazby DPH je z hlediska správy a výběru DPH samozřejmě složitější než systém obsahující dvě sazby nebo jednu sazbu. Zavedením třetí sazby DPH naroste počet sporných případů týkajících se správného použití sazby DPH, a zvětší se tedy prostor pro případné obcházení zákona,“ upozornil partner v poradenské společnosti Mazars Pavel Klein.

„Koneční spotřebitelé zavedení třetí sazby DPH jistě přivítají, pro plátce daně však bude znamenat další finanční a administrativní zátěž spočívající například v nutnosti úpravy jejich účetních systémů,“ uvedl Klein. Zároveň ale podle něj pro podnikatele obchodující se zbožím, které bude spadat do nově zavedené sazby daně, může být tato změna příslibem nárůstu jejich tržeb.
 

V porovnání s jinými členskými státy EU není zavedení druhé snížené sazby výjimkou. V současné době má zavedeny dvě snížené sazby DPH 15 zemí EU a nižší z obou snížených sazeb DPH zpravidla zdaňují knihy a léky. Dvě snížené sazby mají například Belgie, Francie, Irsko nebo Maďarsko.

 Bezhotovostní platby od 270 tisíc
 Limit pro povinné bezhotovostní platby se sníží ze současných 350 000 Kč na 270 000 Kč. Počítá s tím vládní novela zákonů o finančním trhu, kterou rovněž schválil Senát. Omezení plateb v hotovosti se bude vztahovat i na případy, kdy závazek zaplatit teprve vzniká, tedy na dary a půjčky.

 Snížení limitu má podle vlády přispět k omezení korupčního rizika. Zákon také výslovně stanoví, že příjemce je povinen odmítnout platbu nad nově stanovený limit, pokud není bezhotovostní.

 Rodiny s dětmi si polepší o tisíce
 Senát také schválil novelu o daních z příjmů, která zvyšuje daňovou slevu na druhé a další dítě a navrací slevu na dani pracujícím důchodcům. Norma také změní zdanění investičních fondů, i když senátní hospodářský výbor doporučil zachovat jeho současnou úroveň.

„U rodin s jedním dítětem se nic nemění. Rodina se dvěma dětmi si příští rok polepší o 2400 Kč ročně, se třemi o 6000 Kč ročně,“ uvedl odborník na přímé daně ze společnosti PwC ČR Tomáš Hunal.

 Novela dále obnovuje zdanění důchodu těm důchodcům, kteří si prací, podnikáním nebo pronájmem přivydělají ročně víc než 840 000 korun. Současně s tím omezuje výdajové paušály živnostníků na dva milióny korun. Týká se to paušálů ve výši 60 i 80 procent.
 Roční odklad proti původním záměrům pak přináší novela zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, kterou senátoři schválili jednomyslně. Registrační značky na přání tak budou zavedeny až od roku 2016, stejně jako pořizování obrazových záznamů vozidel ve stanicích technické kontroly.

Článek byl publikován v deníku Právo dne 23.10.2014