Živnostníci opět zaplatí víc na sociálním a zdravotním pojištění, 14.12.2015

PRO DROBNÉ PODNIKATELE, kteří platí minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, nemá stát dobrou zprávu. V roce 2016 se jim opět zvednou měsíční platby, za celý rok si připlatí více než 650 korun. Výpočet povinných odvodů na sociální zabezpečení a pro zdravotní pojišťovny se odvíjí od průměrné mzdy, která i v příštím roce naroste. Většina OSVČ už si zvykla, že každoročně sahá hlouběji do kapsy, zvýšení záloh je standardem. Za posledních sedm let se zvedly zhruba o čtvrtinu.

Klíčové je, aby si živnostníci pohlídali termíny, dokdy musejí vyšší odvody zaplatit.
Kdo má podnikání jako hlavní výdělečnou činnost – u vedlejší funguje jiný systém – bude v roce 2016 platit minimální zálohy ve výši 1823 korun, což je o 26 korun více než letos. Minimální záloha u sociálního pojištění naroste o 29 korun na 1972 korun. Měsíčně tedy OSVČ odvedou státu a zdravotním pojišťovnám o 55 korun více než letos.
„Princip pro výpočet sazeb zůstává stejný jako loni. V případě minimálních záloh je to u zdravotního pojištění 13,5 procenta z poloviny průměrné mzdy a u sociálního pojištění 29,2 procenta ze čtvrtiny průměrné mzdy,“ připomíná daňová poradkyně z firmy Mazars Gabriela Ivanco.

Celkem se povinné odvody v roce 2016 vyšplhají na 45 535 korun. V letošním roce odvedli drobní živnostníci na těchto položkách státu 44 875 korun. Jejich peněženky tak oproti loňsku zhubnou ještě o dalších 660 korun.
Pokud máte podnikání jen jako činnost vedlejší, například vedle běžného zaměstnaneckého poměru, narostou vám zálohy na sociální pojištění oproti roku 2015 jen nepatrně na 789 korun měsíčně. Většina živnostníků platí zálohy prostřednictvím trvalého příkazu a peníze odcházejí z jejich bankovních účtů. Pokud nechcete doplácet a zároveň hradit penále, na které vás zdravotní pojišťovna nebo ČSSZ upozorní často až po letech, kdy se vyšplhá na několik tisíc korun, měli byste si pohlídat příslušné termíny. U zdravotního pojištění musíte novou zálohu ve výši 1823 korun zaplatit už za leden 2016, nejpozději tedy do 8. února. U sociálního pojištění je rozhodující odevzdání přehledu o příjmech a výdajích. Nová měsíční záloha se odvádí až za měsíc, kdy byl odevzdán přehled za uplynulý rok. Většina živnostníků svou povinnost splní do konce dubna – tedy měsíc po odevzdání daňového přiznání – a zálohu v nové výši tak odvedou státu (za duben) nejpozději 20. května 2016.

Publikováno v časopise Profit, 14. 12. 2015.