Superhrubá mzda může příští rok skončit. Ministerstvo už má návrh zákona, 5.2.2018

Česko by se mělo od příštího roku vrátit k výpočtu daně z příjmů z hrubé mzdy. Vyplývá to z návrhu zákona, který poslalo ministerstvo financí do připomínkového řízení.

V souladu s programovým prohlášením současné vlády v demisi ministerstvo navrhuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení dvou sazeb daně z příjmů ve výši 19 a 24 procent. Ministerstvo chce tyto změny prosadit tak, aby začaly platit od příštího roku, informovala agentura ČTK.

Dnes se platí 15 procent ze superhrubé mzdy, která se skládá z hrubé mzdy a sociálního a zdravotního pojištění, které hradí zaměstnavatel. K tomu navíc lidé s více jak čtyřnásobným průměrným výdělkem odvádějí z těchto vyšších příjmů takzvanou solidární přirážku ve výši sedmi procent. Právě na tyto příjmy by se nově vztahovala druhá sazba daně ve výši 24 procent.

Tato změna je změnou pouze ‚na oko‘. Nynější efektivní zdanění zaměstnanců s příjmy nedosahujícími limitů pro uplatnění solidárního zvýšení daně činí 20,1 procenta, jejich reálné zdanění se tak sníží pouze o 1,1 procenta. U fyzických osob majících jiné druhy příjmů než příjmy ze zaměstnání pak zdanění kvůli zvýšení sazby daně vzroste, uvedla k navrženým změnám daňová poradkyně ve společnosti Mazars Gabriela Ivanco.

Publikováno na portále Měšec.cz, 5. února 2018