Být dobrým daňařem není jen o vzdělání a píli 5.5.2015

Tereza Köppelová je absolventkou VŠE a už sedm let pracuje v mezinárodní poradenské a auditorské společnosti Mazars, která právě letos slaví 20. výročí založení v České republice. Je tomu pár týdnů, co jí byla udělena prestižní profesní cena Daňařka roku 2014 v kategorii Největší daňová naděje.

* Jak náročné je pracovat v Mazars?

Nemám úplně s čím srovnávat, ale podle mě je to podobně náročné jako v jiných poradenských společnostech. Pokud chcete být úspěšní, musíte tomu něco obětovat. Beru to tak, že pokud bych chtěla dělat daně a chodit domů ve čtyři, mohla bych jít pracovat na finanční úřad.

* Jaké byly tvoje začátky?

Už při škole jsem se v Mazars účastnila trainee programu, v rámci kterého jsem si vyzkoušela práci ve všech odděleních – v účtárně, daních a auditu. Poté jsem si mohla vybrat, kde se mi nejvíce líbilo. Vyhrálo daňové oddělení.

* Jaká je tvá náplň práce?

Naše práce je hodně ovlivněna sezonou. Ta moje se odvíjí především od toho, kdy firmy, podnikatelé a manažeři odevzdávají daňové přiznání, což je v první polovině roku. Kromě toho během celého roku připravujeme stanoviska pro klienty. Na podzim se navíc snažíme připravit na novou daňovou legislativu platnou od následujícího roku či připravujeme nabídky.

* Pracujete v Mazars přesčas?

Není to na denním pořádku, ale pokud je potřeba nějaký projekt dokončit a nestačí na to standardní pracovní doba, tak samozřejmě zůstáváme přesčas, abychom to dokončili.

* Je pro tebe tato práce psychicky náročná?

Když je práce hodně a času málo, tak je to trochu stres, ale to k tomu patří. A s tím, jak postupujete na pracovních pozicích výš, tak také roste odpovědnost. Ale když to porovnám s doktorem, který zachraňuje lidské životy, tak si myslím, že zase takový stres rozhodně nemáme.

* Setkala ses během svého sedmiletého působení ve firmě s nějakým velmi obtížným problémem?

Nevybavím si žádný nepřekonatelný. Vždy se vše dalo vyřešit. Pracujeme v týmech, takže když si nevíme rady, máme možnost situaci s někým probrat. Práce v týmu je fajn a vyhovuje mi. Je to asi i tím, že máme skvělé vztahy a můžeme se na sebe navzájem spolehnout. Obecně v Mazars je výborný kolektiv, vídáme se i mimo práci a jezdíme společně na různé sportovní víkendové akce. Třeba nedávno jsme skoro celá firma byli na prodlouženém lyžařském víkendu v Rakousku.

* V současné době jsi tváří kampaně Cesta vzhůru, mohla bys nám kampaň Mazars přiblížit?

Kampaň je určena studentům a čerstvým absolventům a jejím cílem je ukázat, že pouze píle a trpělivost při překonávání překážek může vést k pomyslné „Cestě vzhůru“. Idea kampaně, kterou jsme zahájili v březnu na studentském veletrhu Šance na VŠE, vychází z horolezeckého prostředí a cesty vzhůru při výstupu na vrchol. Odehrává se především na Facebooku, kde na stránce Mazars ČR mohou studenti vkládat fotografie své „Cesty vzhůru“ a soutěžit o iPady a další ceny.

* Jak vypadala tvoje osobní cesta vzhůru?

Myslím, že určitou roli v mém případě sehrála i náhoda. Měla jsem štěstí na ty správné lidi okolo sebe, kteří mě motivovali a dali mi tu příležitost. Rozhodně to není jen o ctižádosti a píli, ale i o náhodě a o štěstí.

* Stala ses i Daňařkou roku. Co to pro tebe znamená?

Nejvíc je pro mě asi závazkem. Být oceněna v kategorii Největší daňová naděje už samo o sobě říká, že do mě někdo vkládá nějaké naděje a na mně teď je, abych ta očekávání splnila i do budoucna. Ocenění si vážím, ale výsledek vnímám nejen jako své osobní ocenění, ale také jako hodnocení celého týmu.

* Jakým způsobem relaxuješ?

Nejradši při sportu, jako je jóga nebo pilates. Ráda ale hraji i tenis. V létě si od práce nejlépe odpočinu na dovolené při cestování. Snažím se skloubit aktivní a pasivní odpočinek.

* Máš ze své pozice možnost kariérního postupu?

V současné době jsem na pozici zkušeného seniora. U nás to znamená, že takový zaměstnanec má už určitou míru vlastní zodpovědnosti, má na starost vedení některého z juniornějších kolegů, ale zároveň stále pracuje pod manažerem. Z této pozice je stále ještě hodně kam růst.

***

Tereza Köppelová (31) je daňovou poradkyní Mazars se sedmiletou praxí v oboru. Specializuje se především na zdanění příjmů fyzických osob. Ve volném čase se ráda věnuje cestování, potápění, józe anebo surfingu.

Publikováno dne 5.5. 2015 na portálu studenta.cz a v magazínu Studenta