Přivyděláváte si při studiu? Možná vám vznikl nárok na daňovou vratku, 28.5.2018

Pokud si jako studenti či absolventi přivyděláváte brigádami, vznikne vám v řadě případů nárok na daňovou vratku. Zaplacené sociální a zdravotní pojištění se však nikdy nevrací. „Odvedenou zálohovou nebo srážkovou daň z příjmu je však možné obdržet v plném nebo částečném rozsahu zpět po provedení ročního zúčtování daně nebo podaní daňového přiznání za rok 2018,“ doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Jestliže pracujete na brigádě na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti a máte zároveň podepsáno růžové prohlášení k dani, je z vašeho výdělku odvedená 15% srážková daň. To platí v situacích, kdy si na dohodu o provedení práce vyděláte do 10 000 Kč měsíčně a u dohody o pracovní činnosti do 2500 Kč měsíčně. A v případě, že pracujete jen několik měsíců v roce, můžete srážkovou daň získat zpět. Je-li podmínka studia splněna po celý kalendářní rok 2018, potom se daň z příjmu neplatí do ročního daňového základu 192 400 Kč. Při nižším ročním daňovém základu bude následně srážková daň z příjmu zaplacená během roku 2018 po podání daňového přiznání vrácena v plném rozsahu zpět, vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Pokud jste tedy podepsali u zaměstnavatele prohlášení k dani, nebo jste jej nepodepsali, ale pracovali jste pouze v letních měsících na některou z pracovních dohod s hrubou měsíční odměnou nad limit pro jednoho zaměstnavatele, můžete začátkem roku 2019 za účelem vrácení odvedené zálohové daně z brigády požádat svého bývalého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně za rok 2018. A to i v případě, kdy u tohoto zaměstnavatele v danou dobu již nepracujete.

V případě, že jste pracovali v některém měsíci současně pro dva zaměstnavatele a ze mzdy nebo odměny od obou zaměstnavatelů vám byla odvedena zálohová daň z příjmu – tedy obdrželi jste hrubou měsíční odměnu 10 001 Kč a více –, vzniká vám povinnost podat za daný rok daňové přiznání. A to i v případě, že jste již nastoupili do práce na běžnou pracovní smlouvu. Daňové záležitosti za vás v tomto případě nemůže vyřídit žádný ze zaměstnavatelů.

Publikováno na serveru měšec.cz dne 28.5.2018