Milan Prokopius: Dvacet let Mazars v ČR bylo velmi úspěšných, 18.6.2015

„Za dvacet let jsme udělali kus práce a výrazně jsme předčili očekávání skupiny. Z mezinárodního hlediska jsme se z čistě francouzské stali mezinárodní firmou, která dokáže klientovi poskytnout kvalitní služby prakticky kdekoliv na světě,“ bilancuje Milan Prokopius, vedoucí partner společnosti, v souvislosti s 20. výročím založením Mazars v České republice.

* Jaký je v rozdíl v poskytování služeb klientům před 20 lety a dnes?
 
 obrovský. Tehdy jsme totiž stáli na úplném začátku. Francouzští kolegové, kteří v praze zakládali kancelář mazars s cílem rychle nastartovat byznys, znali jen francouzské zákony a samozřejmě neuměli ani slovo česky. my jsme znali zase jen české. Trávili jsme tak hodně času po kavárnách, kde jsme si navzájem předčítali zákony a přemýšleli nad tím, jak bychom audit mohli co nejlépe provést. Samozřejmě dnes je už doba úplně jiná. naši auditoři, daňoví poradci nebo účetní mají to nejlepší vzdělání ve svých oborech a prošli náročnými školeními tak, aby dokázali poskytovat služby podle profesních standardů a v co v nejvyšší možné kvalitě. Velký rozdíl je také v zákonných pravidlech pro poskytování auditorských či poradenských služeb. dříve se třeba nestalo, že by audit poskytovaly dvě firmy úplně stejně. postupem času legislativní předpisy profesi neuvěřitelně sešněrovaly, takže dnes tuto službu všichni renomovaní auditoři poskytují stejným způsobem. prostě dnes je audit nebo daňové přiznání ve srovnání s minulostí komodita, kterou stejně dobře uděláme my jako velká čtyřka.
 
 * Jak se za tu dobu proměnili zaměstnanci?
 
 Tehdy francouzští experti tvořili dvě třetiny firmy, dnes máme jednoho francouzského partnera a dalších zhruba 179 zaměstnanců jsou Češi. Všichni zaměstnanci mají k dispozici pro svoji práci nejnovější počítačovou a komunikační techniku. V tom je naprosto diametrální rozdíl. Třebaže drtivá většina zaměstnanců jsou dnes češi, zůstáváme pořád mezinárodní firmou. máme ve svých řadách kromě Francouzů a Slováků také maďarky, itala, rakušana či peruánce. Z hlediska zaměstnanců se firma úplně proměnila, zvýšilo se jejich vzdělání a celkově se úplně změnil jejich profesní profil. Když se podívám na současné zaměstnance, mladá generace je úplně jiná. dříve měli zaměstnanci k počítačům a moderním technologiím spíše odpor a všechno chtěli na papíře, dnes je tomu přesně naopak. nová generace nechce na papíře vůbec nic, vše si chce najít na internetu, v mobilních aplikacích nebo elektronickém prostředí. Také styl slovního a písemného vyjadřování je úplně odlišný – zatímco dnes musí být vše krátké a výstižné, dříve byl styl vyjadřování obsáhlý a v dlouhých větách. rozdíl je také v přístupu zaměstnanců. Zatímco dříve pracovat v auditu znamenalo velkou prestiž, možná pro někoho splnění dětského snu, a zaměstnanci byli ochotni pracovat mnohem více, než je standardní pracovní doba, dnes už nejsou ochotni tolik pracovat přesčas a work life balance je pro ně stejně důležitý jako úspěšná kariéra. Stejně důležité je pro ně samozřejmě i jejich finanční ohodnocení. Zkrátka za těch dvacet let mazars prošel z hlediska personálního opravdu diametrální proměnou.
 
 * Jak se podle vás za těch 20 let proměnila skupina z Mazars z mezinárodního hlediska?
 
 před dvaceti lety to byla francouzská firma s několika stovkami zaměstnanců, která se rozrůstala do jiných evropských zemí. Komunikačním jazykem byla ze sta procent francouzština. dnes firma působí v 73 zemích světa a má kolem 15 000 zaměstnanců. Komunikačním jazykem je z 95 procent angličtina. V devadesátých letech bylo naprosto nemyslitelné, že byste zavolal do Francie a mluvil do telefonu anglicky. Společnost se tak během let čistě z francouzské firmy stala mezinárodní auditorskou a poradenskou firmou, která dokáže poskytnout kvalitní služby i prostřednictvím lokálních partnerů prakticky ve všech státech světa.
 
 * Cítíte třeba příležitost v podobě chystané tzv. Evropské reformy auditu?
 
 nemá cenu strkat hlavu do písku. Stejně jako to dopadne na mazars, postihne to všechny auditorské firmy. dá se předpokládat, že po zahrnutí reformy do českého právního řádu bude probíhat velké množství výběrových řízení na auditora a firmy do toho začnou vstupovat s nějakou strategií – některé lépe, některé hůře připraveny. naší strategií je účastnit se těchto výběrových řízení a získat auditní zakázky na všechny subjekty veřejného zájmu, tj. banky, pojišťovny, telekomunikační a další velké společnosti. dále se chceme prosadit u našich stávajících klientů z oblasti veřejného zájmu s jinými než auditorskými službami. Víme, že některé klienty třeba v souvislosti s reformou ztratíme, tak jim v dostatečném předstihu chceme ukázat, že umíme i jiné než auditorské služby. Takže například v konkrétním případě budeme usilovat o to, aby se klient stal z auditního daňovým, než o něj v rámci povinné rotace možná navždy přijdeme.
 
 * Vidíte i do budoucna nějakou perspektivu v oblasti sdíleného auditu?
 
 určitě. Systém sdíleného auditu u nás asi nikdy nebude povinný jako třeba ve Francii. dá se očekávat, že podle nové legislativy, kterou Česká republika bude muset do roka přijmout, to bude pro klienta znamenat možnost volby. Sdílený audit se stal nebo brzy stane součástí právního řádu kromě Francie také v německu a ve Španělsku. V rámci velkých mezinárodních korporací nepředstavuje významný náklad navíc, jako je tomu u tzv. „sólo“ auditu, který provádí jedna společnost. přitom významně zvýší kvalitu auditu. pokud budu mít dvě firmy a čtyři oči, dá se předpokládat vyšší kontrola, a tím i vyšší kvalita auditu. dovedu si představit, že kdybych byl majitel velké firmy, vezmu si dva auditory, ať se mezi sebou hlídají, pohádají a bojí se toho, že ten druhý mu vidí do karet. Tím vzroste konkurenční tlak a náklady pro firmu budou podle odhadů pouze pět procent navíc. dva auditory bude používat pouze mateřská společnost a lokální pobočky budou mít jen jednoho. To je samozřejmě situace, kterou si před pár lety jen těžko dokázal někdo představit.
 
 * Podařilo se naplnit plány skupiny v oblasti rozvoje české pobočky a jejích hospodářských výsledků?
 
 myslím, že vedení skupiny na nás nahlíží rozhodně jako na zemi, kde se za těch 20 let udělalo kus práce, a jejíž hospodaření se vyvíjí v celém regionu střední a východní evropy velmi dobře. řekl bych, že jsme podle reakcí ze strany vedení skupiny dokonce v mnoha směrech předčili očekávání. Těší nás, že jsme z pohledu skupiny považováni za premianta, který nadstandardně plní všechny požadavky nejen z hlediska hospodaření. Takže spokojenost a velký dík především našim zaměstnancům, kteří se o takový rozvoj zasloužili nejvíce.
 
 * Jaké jsou plány firmy do budoucna?
 
 největší potenciál vidíme v daňovém oddělení a oddělení financial advisory, která chceme do budoucna personálně i investičně posilovat. To jsou teď dva tahouni, od kterých si hodně slibujeme. ukazuje se čím dál tím více, že najít klienta není tak těžké jako najít kvalifikované manažery do auditu či do daní. To je nyní z našeho pohledu rozhodně těžší. čím dál tím více práce tak máme s vyhledáváním vhodných kandidátů, jejich výchově, motivování, udržení ve firmě a podobně. nicméně i v této oblasti se nám zatím daří. chceme zvyšovat tržní podíl při zachování stejné kvality služeb. naší strategií v tomto směru je říci: “Jsme dostatečně velcí na to, abychom rozuměli vašemu byznysu, abychom s ním měli zkušenosti a svoji práci udělali pořádně. na druhou stranu jsme dostatečně malí, abychom byli dostatečně flexibilní a abychom za peníze, které nám dáváte, vám přinesli předem definovanou přidanou hodnotu.“
 
 * Co přineslo vám osobně působení v Mazars kromě úspěšné kariéry?
 
 Kromě spousty krásných let v příjemném kolektivu neustále se vyvíjecí firmy, nových kontaktů a úspěšné kariéry mi v neposlední řadě také přineslo manželku, se kterou jsme se seznámili v mazars a žijeme ve šťastném manželství už 12 let. Je to zkrátka důkazem, že mazars vybírá opravdu ty nejlepší lidi.
 
 ***
 
 Těší nás, že jsme z pohledu skupiny považováni za premianta, který nadstandardně plní všechny požadavky nejen z hlediska hospodaření.
 
 Milan Prokopius (43) nastoupil do Mazars v roce 1995 jako audit asistent, 10 let poté se stal partnerem společnosti. Od roku 2010, kdy se stal řídícím partnerem, je jeho prioritou posilování pozice firmy na lokální úrovni a její rozvoj v rámci regionu CEE. Po odborné stránce se soustředí především na poradenství velkým korporacím. Má hluboké zkušenosti s finančním auditem dle českých i mezinárodních účetních standardů a vedením zakázek due diligence. Specializuje se na poradenská řešení pro finanční instituce (především pojišťovnictví, leasing) v Česku. Milan Prokopius působí externě jako tajemník představenstva Francouzskočeské obchodní komory. Je ženatý, má dvě děti a jeho velkým koníčkem je tenis.
 

Publikováno v Hospodářských novinách 18.6.2015