Končí termín pro kontrolní hlášení k DPH, podaly ho zatím tři pětiny plátců, 25.2.2016

Finanční správa do dnešních 14 hodin evidovala zhruba 180 000 podaných kontrolních hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH), z toho zhruba 8000 bylo podáno ve špatném formátu a struktuře. Uvedla to mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Termín pro podání hlášení končí dnes, finanční úřady očekávají celkem asi 300 000 hlášení. Celkově se přitom kontrolní hlášení týká zhruba 500 000 poplatníků.
 
 Mezi nejčastější důvody chybného formátu a struktury kontrolního hlášení patří nevyplnění identifikace datové schránky nebo e-mailu v úvodní části formuláře. Dále v chybných hlášeních chybí nebo je špatný formát DIČ odběratele nebo dodavatele, někdy je v hlášeních chybné číslo finančního úřadu.
 
 Podle vyjádření daňových poradců, oslovených ČTK týden před termínem pro odevzdání kontrolního hlášení, však řada firem nadále evidovala problémy při sestavování výkazů. Například daňová poradkyně společnosti Mazars Pavla Hadrabová uvedla, že mnoho poskytovatelů účetních systémů dodělalo poslední úpravy v účetních programech až na počátku února a velká část klientů Mazars sestavuje svá první kontrolní hlášení až nyní.
 
 Velké firmy většinou jen musí aktualizovat účetní software, menší firmy si pak musí najmout účetní nebo daňového poradce. Komora certifikovaných účetních přitom ve středu uvedla, že 90 procent jejích členů považuje zpracování hlášení za zbytečnou časovou zátěž, která se promítne do zdražení účetních služeb.
 
 "S největšími problémy se potýkají společnosti, jejichž účetní systémy neumožňují přípravu kontrolního hlášení v požadovaném speciálním formátu. Jde většinou o nadnárodní firmy s účetními programy od zahraničních poskytovatelů," uvedl již dříve také odborník na nepřímé daně v PwC ČR Martin Diviš. Firmy tak podle něj musí například ručně upravovat data, identifikovat transakce se speciálním režimem nebo propojit databáze obchodních partnerů s databází vystavených a přijatých faktur.
 
 V souvislosti s kontrolním hlášením hrozí poplatníkům řada pokut. Nejnižší, ve výši 1000 korun, dostane plátce DPH, pokud podá kontrolní hlášení pozdě, ale zároveň jej dodatečně podá bez vyzvání správce daně. Finanční správa ovšem v souvislosti s připravovanou novelou, která sankce zmírňuje, na počátku roku upozornila, že tisícikorunová pokuta bude automaticky prominuta v případě, že k prodlení při podání hlášení došlo v daném kalendářním roce poprvé. Dále existují pokuty 10 000, 30 000, 50 000 korun, ale i 500 000 korun v případech, kdy plátce závažně ztěžuje nebo maří správu daní.
 
 Zavedení kontrolního hlášení je obsaženo v zákoně od ledna 2015 s odloženou roční účinností. Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. Celkově se kontrolní hlášení týká zhruba 500 000 poplatníků.
 
 S návrhem na zavedení kontrolního hlášení přišel ministr financí Andrej Babiš (ANO) po nástupu do funkce na počátku roku 2014, inspirovat se nechal zkušenostmi s hlášením ze Slovenska. Parlament schvaloval příslušnou novelu zákona koncem roku 2014.
 
Publikováno na serveru aktualne.cz, 25.2.2016.