Experti: EET miliardové úniky nezastaví. Hlavním problémem jsou daňové ráje, 18.11.2016

Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) by mohlo podle odhadů odborníků i ekonomů pomoci v menší míře omezit šedou ekonomiku. Hodně ovšem bude záviset na přístupu Finanční správy, zda ohlídá funkčnost systémů. Celkově podle ekonomů EET problémy s šedou ekonomikou nevyřeší, protože ta zůstane například v podobě daňových rájů nebo offshorových společností.

Do šedé ekonomiky se obecně řadí činnosti, z nichž plyne příjem, který není hlášen příslušnému úřadu, a není tak zdaněn. Odhad celkové míry šedé ekonomiky v Česku provádí Český statistický úřad. Podle údajů z roku 2013 jsou v ČR odhadované nepřiznané příjmy zhruba 170 miliard korun ročně. Podle odhadů ministerstva financí EET zvýší výnos veřejných rozpočtů u DPH po plném náběhu o zhruba 18 miliard korun.

„Zavedení EET v Česku může snížit podíl šedé ekonomiky na HDP. Zda to bude mít opravdu vládou zamýšlený efekt a o jak velké snížení se bude jednat, ukáže až čas,“ uvedla manažerka daňového poradenství Mazars Gabriela Ivanco. Upozornila, že podle posledních statistik činí podíl šedé ekonomiky na hrubém domácím produktu České republiky zhruba 15 procent. Průměr Evropské unie je 18,6 procenta.

Hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda odhaduje velikost šedé ekonomiky v ČR na 13 procent HDP. „Velikost tuzemské šedé ekonomiky v poměru k HDP patří v rámci Evropské unie i celé Evropy k těm podprůměrným. Ze zemí visegrádské čtyřky jsme na tom nejlépe,“ uvedl. Podle něj nelze očekávat, že dopad zavedení EET bude citelný. „Bude dále pokračovat trend pozvolného poklesu velikosti šedé ekonomiky v poměru k HDP, který je charakteristický pro celé období po roce 2000 a týká se i řady dalších zemí,“ dodal.

Podle analytika společnosti Chytrý Honza Františka Bostla proteklo loni ekonomikou nezpozorováno finančními úřady více než 600 miliard korun. „Očekávám po spuštění EET velikost šedé ekonomiky na hodnotě zhruba 500 miliard korun. Živnostníci totiž netvoří v šedé ekonomice dle mého odhadu ani 20 procent,“ uvedl. Upozornil, že šedá ekonomika se netýká jen malých živnostníků a účinným nástrojem je proti ní mimo jiné daňová Kobra. „Nedotknutelné pro nás stále zůstávají daňové ráje, offshorové společnosti, které jsou bohužel celosvětovým problémem. V těchto oblastech ČR efektivní nástroje nemá,“ dodal.
Z šedé do černé?

Jako významný nástroj pro omezení daňových úniků restaurací a maloobchodu vidí EET hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. „U služeb může být situace méně jednoznačná v těch případech, kdy nemají stálou provozovnu. Pak totiž hrozí, že se při zavedení EET část služeb přesune z šedé ekonomiky mimo jakoukoliv registraci, tedy do černé ekonomiky,“ uvedl.

Naopak daňová poradkyně společnosti TaxVision Blanka Štarmanová soudí, že samotná povinnost evidovat tržby v hotovosti objem šedé ekonomiky výrazně neovlivní. „Objem šedé ekonomiky možná ovlivní pokuty za nedodržování zákona o EET, které jsou výrazně vyšší, než na co byli podnikatelé dosud zvyklí,“ uvedla. Přístup Finanční správy bude klíčový i podle obchodního ředitele společnosti Bizerba Martina Dvořáka. Firma je dodavatelem pokladen pro EET.

Publikováno na blesk.cz, 18.11.2016.