Kolik si ukousnete z daňového zvýhodnění, když máte doma maturanta? 6.6.2016

Daňové zvýhodnění na dítě může uplatnit vždy jen jeden z rodičů. Zaměstnancům je daňová sleva odečítána měsíčně při výpočtu čisté mzdy, živnostník si ji uplatňuje jednou ročně v daňovém přiznání.

Za jaké měsíce se uplatňuje daňové zvýhodnění, když vaše dítě bude letos maturovat? Na studující dítě si můžete uplatnit tuto daňovou slevu, pokud s vámi žije ve společné domácnosti. Za nezaopatřené se dítě považuje nejdéle do 26 let. Od letošního května (se zpětnou platností od začátku roku) je daňové zvýhodnění vyšší. Na druhé dítě stoupla sleva o 1200 Kč ročně a na třetí a další dítě o 3600 Kč ročně. Za rok 2016 tak činí sleva celkem 13 404 Kč na první dítě, 17 004 Kč na druhé dítě a 20 604 Kč na třetí a další dítě.

„V ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem za zaměstnance se uplatní vyšší daňové zvýhodnění na děti za celý rok 2016 a zaměstnancům se dvěma a více dětmi tak vznikne nárok na daňovou vratku za měsíce do účinnosti daňové novely,“ vysvětlila Gabriela Ivanco, daňová poradkyně ze společnosti Mazars.

Pokud uplatňujete daňovou slevu na dítě, které studuje střední školu, za dobu studia se považuje i doba od skončení výuky v jednom školním roce do počátku následujícího školního roku. To ale za podmínky, že dítě pokračuje ve studiu bez přerušení. U maturantů se tedy může situace měnit.

„V případě, že úspěšný maturant nastoupí např. od 1. července do práce, nebo mu vznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci, může rodič uplatnit daňové zvýhodnění už jen za měsíc červen, “poradila Ivanco.

Pokud vaše dítě úspěšně odmaturuje a během prázdnin si jen nepravidelně vydělává na dohody o provedení práce s měsíčním příjmem do 10 tis. Kč, můžete si uplatnit daňové zvýhodnění i za červenec a srpen. Rozhodující obecně je, zda výdělečná činnost, kterou vykonává, zakládá účast na nemocenském pojištění. Pak si za prázdniny už slevu neuplatníte.

„Pokračuje-li úspěšný maturant ve studiu na vysoké škole, uplatní se daňové zvýhodnění za celý rok 2016. Za soustavnou přípravu na budoucí povolání se totiž považuje i doba od skončení studia na střední škole do zahájení studia na vysoké škole, pokud dítě pokračuje ve studiu bez přerušení,“ dodala Ivanco ze společnosti Mazars.

Publikováno na serveru mesec.cz, 6.6.2016.