Co vás čeká z hlediska daní v prvním zaměstnání po škole? 28.6.2017

Mnoho absolventů středních a vysokých škol čeká v následujících měsících nástup do prvního zaměstnání. S tím se pojí i odvádění daní a určitá znalost této oblasti může uspořit nějaké peníze. V zaměstnání je možné uplatnit měsíčně daňovou slevu na poplatníka, a to ve výši 2070 Kč.

Podmínkou však je, že jste u zaměstnavatele podepsali prohlášení k dani. To je růžový tiskopis, který ale smíte mít podepsaný najednou pouze u jednoho zaměstnavatele. Tato sleva se uplatňuje na daň z příjmu. Na další odvody už ale nikoli. Z hrubé mzdy vám bude strženo 6,5 % na zdravotním pojištění a 4,5 % na sociálním pojištění.

V některých případech budete mít nárok i na daňovou vratku, a to za předpokladu, že během roku 2017 uplatníte daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč a za první měsíce letošního roku navíc uplatníte i slevu na studenta ve výši 335 Kč za každý měsíc trvání studia. „Při práci po dobu šesti měsíců za hrubou mzdu 20 000 Kč vznikne nárok na daňovou vratku čítající 11 700 Kč, což je částka souhrnných záloh na daň, neboť záloha za jeden měsíc činí 1950 Kč,“ doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Rodiče také často uplatňují na své děti daňové zvýhodnění. To je možné za předpokladu, že dítěti je do 26 let a splňuje podmínku denního studia. Jestliže dítě po ukončení střední školy nastoupí ihned do práce, nárok na toto daňové zvýhodnění rodičům zaniká. Pokud si ale student chce udělat poslední prázdniny a do zaměstnání nastoupí až v září, je možné uplatnit slevu za červenec a srpen, jelikož po ukončení střední školy trvá statut studenta do konce srpna.

Publikováno na serveru mesec.cz, 28.6.2017.