České odvody na pojistném patří k nejvyšším ve střední a východní Evropě, uvádí studie, 1.7.2018

Odvody na sociálním a zdravotním pojištění, které za zaměstnance platí zaměstnavatel, patří s 34 procenty v České republice k nejvyšším v zemích střední a východní Evropy. Vyšší odvody platí ze států regionu jen zaměstnavatelé na Slovensku, a to 35,2 procenta. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Mazars.

Ze superhrubé mzdy zaměstnavatel za zaměstnance v ČR odvádí 25 procent na sociální a devět procent na zdravotní pojištění. Zaměstnanec hradí na sociálním pojištění 6,5 procenta a na zdravotním 4,5 procenta.

Ze studie dále vyplývá, že základní sazbu daně z přidané hodnoty má v regionu nejvyšší Maďarsko, a to 27 procent. Druhou nejvyšší sazbu, 25 procent, má v regionu Chorvatsko, třetí skončilo Řecko s 24 procenty. Česká republika se s 21 procenty pohybuje mírně nad průměrem regionu, který činí 20 procent.

Nejvyšší daně z příjmu firem odvádějí podniky v Řecku, a to 29 procent. Naopak nejnižší firemní daně jsou podle studie v Černé Hoře a Maďarsku, v obou zemích devět procent. Desetiprocentní daň mají firmy v Bulharsku, Makedonii a Kosovu.

Studie dále upozornila, že vlády zemí střední a východní Evropy kladou stále větší důraz na efektivnější výběr daní a zpřísňují regulace v oblasti převodních cen. "Velkou roli ve zpřísňování podmínek hraje doporučení státům proti vyhýbání se daňové povinnosti, které zpracovala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD)," uvádí studie.

Publikováno na serveru e15.cz dne 1. 7. 2018